Komoly fejtörést okoz az Európai Központi Bank vezetőinek, hogy hogyan lehet egyszerre eleget tenni az euróövezeti tagok eltérő igényeinek a monetáris politikában. Miközben a német gazdaság az újraegyesítés óta nem látott tempóban nőtt a második negyedévben, a dél-európai konjunktúra továbbra is gyengélkedik, hátráltatva a magas deficitiszint csökkentését. Görögország még mélyebbre csúszott a recesszióba, a spanyol növekedés pedig elmaradt az előrejelzésektől.
A helyzet komoly nehézség elé állítja Jean-Claude Trichet EKB-elnököt és a frankfurti pénzintézet vezetőségét. Ha az EKB a Bundesbank lenne, bizonyosan gyors kamatemelés mellett döntene a német gazdaság túlhevülésének elkerülése végett – fejtette ki a Bloombergnek az UniCredit vezető közgazdásza, Marco Annunziata. A spanyol, görög és olasz gazdasági helyzet miatt azonban aligha engedheti ezt meg magának.
Trichet igyekszik úgy lavírozni, hogy az EKB monetáris politikája minden igénynek megfeleljen valamennyire. A befektetők ennek ellenére egyre kevésbé bíznak abban, hogy a magas deficittel küzdő euróövezeti államok képesek lesznek úrrá lenni költségvetési gondjaikon. A jelek szerint az sem nyugtatta meg őket, hogy az EKB a múlt héten az egyszázalékos irányadó kamat változatlanul hagyása mellett döntött.
A fő aggodalmat az okozza, hogy az uniós jegybank folyamatosan csökkenti a májusban megkezdett államkötvény-vásárlási akciók volumenét. Az elmúlt két hét során összesen 19 millió euró értékben vett állampapírokat az EKB, amit a korábbi összegekhez képest elhanyagolhatónak nevezett a Financial Times. Az uniós monetáris politika irányítói korábban többször is hangoztatták, hogy bíznak a növekedés tartósságában, és ez lehetővé teszi az élénkítési akciók fokozatos leépítését.
Az elmúlt napokban azonban egyre nagyobb aggodalom volt tapasztalható a piacok részéről egy esetleges W alakú recesszió miatt. Ez a nyugtalanság természetesen növelte az úgynevezett „periferiális” euróövezeti állampapírokra nehezedő piaci nyomást. Az EKB csökkentheti kötvényvásárlásait, de teljesen nem állíthatja le az ilyen akciókat; a elkövetkező hetekben elképzelhető, hogy ismét komolyabb beavatkozás tanúi lehetünk a frankfurti pénzintézet részéről – nyilatkozta a Jefferies amerikai befektetési bank egyik elemzője.
A monetáris politika szigorítása azért is hátrányos hatással lehet az euróövezet gazdaságára, mert a közös fizetőeszköz esetleges erősödése az uniós export versenyképességének romlását jelentené. Ráadásul az időzítés azért sem lenne szerencsés, mert az USA gazdasági talpra állása megtorpanni látszik, a rohamos kínai növekedés pedig a lassulás jeleit mutatja.
A kamatpolitika szigorításának híveit egyébként a legutóbbi inflációs adatok is nehezebb helyzetbe hozták. A pénzromlás 1,7 százalékos volt júliusban, ez az EKB meghatározása szerint stabil árszínvonalat jelez, ráadásul a legtöbb elemzői prognózis szerint a pénzromlás üteme hamarosan tovább lassul. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.